Jätkates blogimise väljkutsega olen jõudnudteemani mis mingil tasandil on alati pakkunud jutuainet. On kaks võimalust: kas sa usud seda või mitte.

See usk on keerulisemaid asju mis siin maailmas eksisteerib. Lihtsam on inimesel kellel usk on vanemate poolt juba kindlaks määratud et oled vanausuline, katolik, anglikaan, uusapostlik,  kopti, amiš, ortodoks jne. Mina kelle vanemad ei ole usklikud või vähemalt mulle on nad nii väitnud, ei oskaks elus valida seda õiget usku. Ma peaks mingi üüber suure uurimuse nende uskude põhjal tegema ning siis otsustama milline vaade minu omadega klapiks. Ilmselt saaksin ma esimesena välistada amiši asjad, kuna see tõesti ei ole minu nii öelda cup of tea.

giphy-21

Mul ei ole usu vastu midagi, aga mulle ei meeldi, kui keegi hakkab seda mulle peale suruma. Võin vahest isegi paar sõna seda arutada, aga kui mul on tunne, et asi hakkab juba peale surumiseks muutuma siis loobun selle arutamisest. Pole kahtlust, et usk on midagi mis on maailma kultuurile väga kasulik olnud, aga samas on sellega kaasnenud probleemid, et kaitsta enda õigust. Pole vist väga suur üllatus, et suruti maha teaduslike avastusi seoses maa tiirlemisega ümber päikse mis seadis usulised asjad kahtluse alla. Inimese areng ahvist mitte Aadamast ja Evast. Oleks ju olnud häbiväärne öelda inimestele, et kogu nende põhitala on olnud üks suur vale.

Lisaks olen alati huvitga mõelnud, et kristlik usk ei luba inimesi tappa, aga samas kui ristisõjad olid said tohutult inimesi surma. Kuidagi veider on veel enda usku peale suruda inimestele kellel on lähedased suhted loodusega. Üsna kindel, et eestlased ei võta seda kiriku asja mitte kunagi täiesti omaks ja ikka jääb suhe loodusega edasi. Kindlasti kui mõni tiinekas seda loeb siis peab mind mingiks puu kallistajaks, aga nii see siiski veel pole. Tundub lihtsalt kuidagi mõttetu sõdida sellepärast mida ma usun ja kas see on teise inimese arust õige või väär. Ma võin uskuda, et minu kass on jumal ja sina ei saa öelda, et see on väär. See on minu arvamus ja sina ei huia mind. Mainin veel lisaks, et minu arust ei ole mu kass jumal vaid pigem saatana käsilane.

2bbe73a4b9fceb1bb999916121ec1c1a

Usk on asi mis siiski on loodud korra hoidmiseks. Arvatavasti inimesed kes sellega tegelema hakkasid ammu ilma ennem meie olemist siin maailmas ei oleks ettekujutanud oma märjemates unenägudeski, et inimesed seda kohe nii tõsiselt võtavad. Cmoon me ju mõtlesime selle välja, et inimesi tsiviliseerida ja evangeeliumeid kirjutasime seeni paugutades. Võimalik, et mõni usklik nüüd solvub, aga fun fact, et vanasti harrastati mesopotaamia juures seeni paugutada. Pärast seda olin üsna kindel, et need piiblid ja muud asjad ongi paukus inimeste poolt üles kirjutatud. Seda juttu ei saaks vist niisama õhust ja armastusest võtta. Kujutate ette, kui kuskil tuhande aasta pärast leiaks keegi Näljamängude raamatud ja arvaks, et see põhineb tõsielul?

Aina enam tundub, et see usk hakkab siiski oma võimu kaotama ja inimesed saavad aru, et tasub uskuda midagi, aga kas just jumalat? Muidugi see mis hetkel Süürias ja seal toimub on vähe rohkem kui haige. Lootsin mina oma heldes peas, et need usulised sõjad on ajalugu, aga ikka kuskil mingid ajukääbikud ajavad oma haiget teemat edasi. Kui mina oleksin Süürias ja seal hakkab mingi usuline kodusõda vms siis ma oleks esimene kes jookseks häbis minema. 21. sajandil on veider hakata kaklema mingite õigete jumalate pärast. Seda enam võiks Egiptus hakata oma vanu jumalaid pähe määrima või Kreeka enda vanu jumalaid. Kui valite Zeusi siis teie pension tõuseb kahe kordseks!

 

 

Advertisements

3 kommentaari “[216] BV 4/30 Minu usulised vaated

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s