Mõned nädalad tagasi ma kirjutasin peale tööpäeva ühe sellise segaste tunnetega postituse ja ilmselt mingil veidral põhjusel läks enamustel lugejatel vist põhiteema mööda ning süveneti mingile suvalisele lausele mis sinna vahele oli nalajaga kirjutataud. Ma lugesin neid kommentaare järgmisel päeval ja olen siiani mõelnud kas ma vastan neile või mitte. Selge oli see, et sinna ma ei hakka puid alla viskama, kuna siis olen ma ma ei tea mis inimeste vihkaja jne. Seega ma seletaks nüüd oma arvamuse Teie kommentaaride kohta millest ma lisan siia pildi:

Hõiva.PNG

Esiteks ma mainin, et see pole mu põhi töö ja kindlasti ei vihka ma seda tööd. Ma teen seda suuresti selleks, et lisa raha teenida ning millegipärast on Pärnus suur töö puudus just teenindus valdkonnas. Seega mulle pakuti seda lisatööd ning mõtlesin, et miks mitte suvel natukene rohkem pappi teenida. Ma kuulen tihti, kui hea toit ja teenindus oli ja ma ei hakka varjama, et sellega ei kaasne jootraha, aga vahest ma ikkagi tunnen, et kui seda pole siis ilmselt olen ma midagi valesti teinud ja klient ei jäänud rahule.

Samas tuua näiteks tüüpiline Soome mammut perekond, kus on kaks pere koos oma lastega ehk siis neli täiskasvanut ning neli kuni kaheksa last. Kõik istuvad jumal teab kuidas ja üks möll käib. Kui ükskord lõpuks läheb tellimuse võtmiseks siis räägitakse läbi segi, aga mina super teenindaja pean neist aru saama. Lisaks neil puudub vähemgi huvi kas sa valdad Soome keelt vaid nad lihtsalt puristavad sulle omas keeles mingit teksti. Samas kui nad isegi räägivad inglise keeles siis võib sealt tulla kulda mis ei unune ka surres:

 1. Can you ketchup? – Palun tooge ketšupit
 2. Do you speak english anymore?- Kas sa räägid inglise keeles.

giphy (2).gif

Saab siis tellimus võetud, kui hakkab pihta see saia-leiva loopimine ning lõputu lõugamine nii laste poolt, kui ka vanemate. Toite lauda viies on lapse õnnes ja vanemad vihased, kuna nende toite veel pole, aga neil on ka nälg. Siis seleta neile veel väikest erinevust, et friikad viineritega valmivad kiiremini, kui part ning lapsed ongi eelised. Lõpuks savad vanemad toidu kätte ja hakkab see taidlemine, et see pole nüüd küll minu roog ja lisandid hoopis teised ja bla bla bla. Vahpeal on saanud veel laste joogid otsa mida sa kiirelt täidad ja siis on friikate ketšup otsas ning need vajavad taas täitmist ning lõpuks pole vanemad ikka oma jonni jätnud, kuna tal pole ikka õige praad ees. Fain, kui sa ei tee seakarreel ja veise sisefileel vahet siis mis elu sa seal Soomes elad?

On ka pisemaid muresid millest ma vahest aru ei saa. Venelased kes ei mõista miks ma slaavi köögiga restoranis ei oska vene keelt. Ma pole veel näinud, et Jaapanlased kõnnivad uhkelt sushit sööma ning vadistavad seal omas keeles. Või kas tõesti Little Indias kõik need venelased oskavad india keeles rääkida? Vahest tekib selline küsimus kas mõned mõtlevad ikka loogiliselt?

Ja sina kes sa pole jootrahast kunagi hoolinud vaid hea sõna ja naeratus siis pliis tule mulle koristajaks. Saan aru, et sind see materiaalne asi väga ei koti ning rõõmuga ma naerataks sulle j ütleks paar head sõna. Ma pole veel oma kelneri karjääri jooksul näinud inimest kes poleks hoolinud jootrahast või kellele poleks see oluline olnud. Ma tõesti ei tea mis sinu palga numbrid olid, aga üldjuhul on kelneri palk veits üle miinimumi ning ilmselt ma loodan jootraha, et midagi enamat endale lubada, kui ainult maksude maksmist ja sõrme imemist.

HATERS GONNA HATE!

Ja veel kord, ma pole mingi primadonna kes laua ääres silmad punnis seisab ja ootan millal mu jootraha arve kaante vahele klõbiseb. Ma olen üsna normaalne inimene kes ootab hea töö eest lisatasu ja seda üldjuhul sullis, kuna ei taha rohkem makse maskta riigile. Niigi kooritakse mind, kuna tegu on lisatööga ja ma olen ka inimene kes soovib vahest endale ilusaid asju lubada.

Advertisements

2 kommentaari “[166] Jootrahast

 1. Kelnerina on su töö tulemus palk ja seda maksab sulle klient läbi toidu eest tasumise. Jootraha on lihtsalt tore lisand, mis ei ole kliendile kohustuslik eriti veel Eestis. Ma olen ise ka töötanud ettekandjana, aga pole kunagi võtnud jootraha enesestmõistetavalt. Kui antakse siis antakse, kui ei siis muidugi hea sõna on parem kui mittemidagi. Aga ma ei OOTA pingsalt seda tippi, et siis hiljem selleparast tusane olla.

  Meeldib

 2. Olen see haige inimene, kes päriselt kah teenindaja olles eelistas head sõna ja naeratust jootrahale. Ok, võib-olla oli asi tõesti selles, et minu põhipalk ei olnud “veits üle miinimumi” ja ma ei pidanud muretsema, et ikka piisavalt jotsi teenida et arved makstud saaks. Ei, ma valin töö ikka selle järgi, mis palganumber on, ei saa ju arvestada sellega, et kogu aeg tuleb samapalju jootraha. Aga kuna teatavasti teenindajate päevad on väga pikad ja klientide hulka sattus väga palju ebaviisakaid ja nõmetsevaid isendeid, siis jah, tõesti, viisakas, naeratav ja heas tujus klient oli see keda ma kõige rohkem ootasin! Sest jootraha jätsid vahel ka kõige vastikumad nokkijad, kas või 50 senti “mõnituseks” ja kui oleks olnud valida, kas valin toredad kliendid ja mitte jootraha saamise või nõmedikud ja selle näruse 50 senti palgalisa, siis jah. Paratamatult on väga raske omadega õhtusse jõuda nii, kui neid sõbralikke kliente üldse ei tule. Nemad on aga pidepunktid, et selle päevaga siiski ühele poole saada. Loodan, et mõistad nüüd, miks natuke keema läksin selle teema peale tookord 😀 Ja samamoodi mõistan mina sind, kui su põhipalk tõesti veidi üle miinimumi on.
  Aa, ja koristajaks ma sulle ei tule, sel lihtsal põhjusel et koristada mulle ei meeldi. Siis ei aita ka enam naeratus ja hea sõna 😉
  Peace

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s