Miks on suitsetajad kõhnemad? Ajus tuvastati nikotiinile reageeriv söögiisu pärssimise “lüliti”.On üldteada, et suitsetamine kahandab söögiisu, seni aga oli mõistatuseks, mis sellise protsessi ajus tingib. Nüüd on Yale’i ülikooli meditsiiniteaduskonna korraldatud katses osalenud Baylori meditsiinikolledži uurijad tuvastanud nikotiiniretseptorid, mis mõjutavad anoreksigeenset signaalikanalit ehk söögiisu pärssimise ahelat. Töörühma tulemused avaldati ajakirja Science viimatises numbris.

 

“Hüpotaalamus on ajupiirkond, mis integreerib maost ja rasvkoest ajju läkitatud signaale, mis teatavad, et me vajame süüa või oleme juba saanud piisavalt kaloreid,” rääkis neuroloogia abiprofessor ning Baylori kolledži sõltuvuse, õppimise ja mälu uurimise keskuse asedirektor dr Mariella De Biasi.

 

Töörühm Yale’i meditsiiniteaduskonna doktori Marian Picciotto juhtimisel keskendus sellistele nikotiiniretseptoritele, mis ilmnevad hüpotaalamuse söömismotivatsiooni juhtivais neuroneis. Hiirte peal tehtud katsetes suudeti välja selgitada, et nikotiiniretseptori teatud alltüüp, retseptor nimega α3β4, võib mõjutada katselooma söödud toiduhulki. Selgus, et kui nikotiin selle retseptoriga seondub, aktiveeruvad pro-opiomelanokortiini-neuronid ning algab protsess, mille tulemuseks ongi söögiisu mahasurumine.

“Antud retseptori tuvastamine on oluline sõltuvuse, kaaluprobleemide ja suitsetamisega seonduvate mehhanismide parema mõistmise seisukohalt. Praegu oleme tulemusi saavutanud küll vaid hiirtel, ent meie töö võib avada ukse taoliste ravimeetodite leidmisele, mis aitavad inimestel suitsetamisest loobuda kaalus juurde võtmata”, selgitas De Biasi.

“Paljude jaoks on tüsenemine teguriks, mis neid suitsetamisest loobumise üritamisest eemale peletab. Meie tulemused annavad mõista, et ained, mis stimuleerivad α3β4-nikotiiniretseptorit, võivad aidata piirata suitsetamisest loobumisele järgnevat kaalutõusu.”

De Biasi lisab, et suitsetama hakkamine või otsus suitsetamisest mitte loobuda sellepärast, kuidas see kaalu mõjutab, on äärmiselt ohtlik. Suitsetamine soodustab südame-veresoonkonna haiguste ja teatud tüüpi vähktõbede, kaasa arvatud kopsuvähi puhkemist, pärsib viljakust ja põhjustab kortsude enneaegset teket, loetleb ta vaid mõned tubakapruukimise kahjulikest mõjudest. Kui kõrvalnähud arvesse võtta, ei kaalu suitsetamisest johtuda võiv kaalukaotus nende tervisemõjusid mitte kuidagi üles.

Diasi leiab, et uurimus pole tähtis mitte ainult nende inimeste jaoks, kes tubakaga lõpparvet üritavad teha, vaid tulemused on esile tõstnud sihtmärgi selliste ravimite väljatöötamiseks, mis võivad aidata kontrollida ülekaalulisust ja ainevahetushäireid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s